پروتز دندان

پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند ، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندان هستند ، دندان پزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می کنند.

انواع پروتز دندان

پروتز انواع مختلفی دارد ، گاهی به صورت روکشی ساده در جهت ترمیم دندان به کار می‌رود و گاهی به صورت پروتز کامل برای جایگزینی دندان استفاده می‌شود و نام آن دندان مصنوعی است . به طور کلی پروتز از سه دسته تشکیل شده است : پروتز ثابت ، پروتز متحرک و ایمپلنت که انتخاب هر کدام از این روشها به وضعیت دندانهای بیمار و نظر دندانپزشک بستگی دارد .

تقسیم بندی پروتز ها

پروتز ثابت

شما ممکن است برای بازسازی یک دندان و بازگرداندن شکل و اندازه طبیعی آن و یا جایگزینی یک دندان از دست رفته ، نیازمند درمان با استفاده از پروتز های ثابت باشید و ضمنا وقتی میزان کافی از نسج دندان برای نگهداری یک پرکردگی وسیع باقی نمانده باشد ، روکش می تواند آن دندان را پوشانده و ساپورت کند . البته با وجود درمان های مطمئنی چون ایمپلنت های دندانی استفاده از بریج جهت جایگزین کردن دندان به هیچ عنوان توصیه نمی گردد و فقط محدودیت های خاص باعث بقاء این درمان قدیمی شده است . روکش ها ممکن است برای اتصال یک بریج ، محافظت از یک دندان ضعیف و یا ترمیم دندانی که قبلاً شکسته است ، بکار روند . روکش درمان خوبی برای دندانهای بد رنگ و یا بدشکل است . همچنین برای پوشاندن یک ایمپلنت دندانی نیز استفاده می شود . اگر ما روکش شدن دندان را توصیه می کنیم ، احتمالاً به یکی از دلایل فوق می باشد تا به شما کمک کنیم دندانهایی سالم و لبخندی زیبا داشته باشید .

پروتز متحرک

پروتزهای متحرک عموما به دو گونه در درمان های دندانپزشکی وجود دارند :

  • پروتز پارسیل
این پروتز شامل چندین دندان جایگزین متصل به یک پایه پلاستیک به رنگ لثه است که گاها توسط یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند . پروتز پارسیل فلزی با گیره های فلزی یا وسایلی که به آنها اتصالات دقیق اطلاق می شود به دندانهای طبیعی شما متصل می شود . این اتصالات دقیق تقریباً دیده نمی شوند و معمولاً از گیره های فلزی زیباتر هستند . ممکن است برای تطابق بهتر یک پروتز پارسیل با دندانهای طبیعی ، لازم باشد که آنها روکش شوند . بویژه وقتی از اتصالات دقیق استفاده می شود .
در چند هفته اول ، پروتز پارسیل جدید شما ممکن است حجیم و ناراحت بنظر آید ، ولی دهان بالاخره عادت کرده و آن را قبول می کند . قرار دادن و برداشتن پروتز مقداری تمرین می خواهد . اگر کلیه دستورات را رعایت کنید پروتز باید به راحتی در جای خود قرار گیرد .
 
  • پروتز کامل یا همان دست دندان مصنوعی
پروتزهای کامل بعد از کشیدن دندان های باقیمانده در دهان گذاشته می شوند . بدین منظور ، از دو فک بیمار قالبی دقیق را تهیه می کنیم و طی مراحل مهم حساس و دقیقی با همکاری تکنیسین های پروتز دندانی و در محدوده زمانی بین یک هفته تا ده روز دست دندان را تحویل خواهیم داد . مزیت این نوع پروتز این است که بیمار در طی دوره بهبودی ، بی دندانی کامل را تجربه نمی کند . در این راه مجربترین تکنسین ها و مجهزترین و مدرنترین لابراتوارها را به خدمت گرفته ایم تا دندان مصنوعی با ظاهری طبیعی و جذاب برای شما به ارمغان بیاوریم .
 
نکات مهم در نگهداری و مراقبت از پروتز دندان

از آنجایی که پروتز دندان ها شباهت فراوانی به دندان های دائمی دارند ، باید همانند دندان های طبیعی نگهداری و مراقبت شوند . استفاده از مسواک و نخ دندان به منظور جلوگیری از پلاک و یا پوسیدگی دندان ها توصیه می شود .

اگر پروتز دندان ، از نوع متحرک بود ، باید دقت داشت که پروتزهای متحرک در مکان های آلوده قرار نگیرند . به منظور تمییز کردن و رعایت بهداشت پروتز های متحرک دندانی، توصیه می شود آن ها را در محلول آب و نمک و یا محلول های ضدعفونی کننده شست شو داد ، تا از انتقال عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری به عمل آید .