لمینیت دندان

یکی از مولفه های چهره زیبا یک لبخند دلنشین و زیباست اما برخی از افراد به علت دندان های بد شکل و ناموزون از نعمت لبخند زیبا محرومند . اما معجزه ای به نام لمینت دندان می تواند زیبایی را به چهره و لبخند شما بازگرداند .لمینت دندان

لمینت دندان چیست ؟

تعریف لمینت دندان : پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندانها به کار می رود . مهم نیست که تا چه حد دندان های شما ظاهر نازیبا و بهم ریخته ای داشته باشند . شما میتوانید با لمینت ، آمیزه ای از هنر و زیبایی را برای لبخند و دندانهای خود خلق کنید همانند مرواریدی درخشان .

لمینت دندان از نظر جنس و ساخت متفاوت است و به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی از جنس سرامیک ساخته می شود . لایه زیرین یا core این لمینت ها ممکن است از جنس فلز و یا زیرکونیا باشد . هسته یا کور زیرکونیایی هزینه بیشتر و البته زیبایی مطلوب تری خواهد داشت.

  1. مراحل ساخت لمینت سرامیکی به این صورت است که ابتدا دندان پزشک با دقت فراوان ضخامت خاص و تعیین شده ای از دندان ها را تراش می دهد.
  2. سپس از دندان های فرد قالب گیری می کند . قالب ساخته شده به لابراتوار فرستاده می شود و لمینت های سرامیکی بر اساس قالب دندان های فرد ساخته می شوند.
  3. در جلسه بعدی درمان دندان پزشک زیبایی این لمینت ها را با استفاده از چسب مخصوص به دندان های تراش خورده فرد می چسباند.

لمینت های سرامیکی ظاهری براق و زیباتر و همچنین طول عمر بیشتری دارند . هزینه ساخت لمینت سرامیکی در مقایسه با ونیر کامپوزیت بیشتر است.

لمینت یا ونیر کامپوزیت

در ساخت ونیر کامپوزیتی نیاز کمتری به تراش دندان ها هست ؛ حتی در بعضی موارد نیازی به تراش دادن دندان ها نخواهیم داشت . در این روش دندان پزشک ، کامپوزیت یا ماده ترمیم کننده را روی سطح دندان قرار می دهد و به طور مستقیم به فرم دهی آن می پردازد تا شکل و فرم رضایت بخش را به دست آورد . همان طور که ملاحظه نمودید تفاوت اصلی ساخت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت در نحوه ساخت آن ها است ؛ ونیر کامپوزیت به طور مستقیم روی دندان های فرد و در مطب دندان پزشک ساخته می شود ؛ ولی لمینت سرامیکی پس از قالب گیری و در لابراتوار ساخته می شود .

درمان با ونیر کامپوزیت در مدت زمان کمتری انجام می شود ، نیاز کمتری به تراش دندان ها دارد و هزینه کمتری نسبت به هزینه لمینت دندانی سرامیکی خواهد داشت. در روش ونیر کامپوزیت ، امکان انتخاب رنگ مواد پوشش دهنده دندان وجود دارد .

  1. افرادی که عادات دندانی خاص دارند . ( مانند دندان قروچه )
  2. افرادی که دچار پوسیدگی های شدید دندان هستند یا مینای دندان آن ها دچار سایش و فرسودگی شده است . این افراد ابتدا باید برای ترمیم پوسیدگی به دندان پزشک مراجعه نموده و سپس از روکش کامل استفاده کنند .
  3. افرادی که دچار عفونت لثه هستند .

درمان زیبایی لمینت ، برای لبخند شما ، درخشش و زیبایی بی نقص و کاملی را به ارمغان می آورد . موفقیت در درمان لمینیت ، نیازمند تجربه بالا و مهارت متخصص دندان پزشکی ، استفاده از مواد باکیفیت و دستگاه های پیشرفته و به روز است . بهترین دندانپزشک زیبایی در این کلینیک دندان پزشکی ،  با استفاده از تخصص و دانش خود، لبخندی رویایی و دلنشین به شما هدیه می دهد .

عوارض لمینت دندان

گاهی داشتن دندان های بدفرم و بدرنگ شانس داشتن یک لبخند زیبا را از ما می گیرد . اینجاست که یک دندانپزشک زیبایی میتواند با کمک انواع لمینت به کمک شما بیاید . اما اگر دندان هایی سالم و بی مشکل دارید هرگز استفاده از انواع لمینیت ها را به شما پیشنهاد نمی کنیم . چرا که باعث آسیب رساندن به دندان های شما می شود . لمینت دندان به صورت بالقوه باعث پوسیدگی دندان نمی شود . نکته ی مهم در این فرایند این است که اگر درمان لمینت دندان به درستی انجام نگیرد ، مواردی چون اختلال در فرایند باندینگ و اصلاح لبه ی لمینت ها ، اصلاح فاصله ی بین لمینت ها یا پالیش نامناسب و یا عدم تطابق لبه ای ، تراش بیش از حد دندان ها و .. میتوانند منجر به پوسیدگی دندان و التهاب لثه ها شود .

برخی نکاتی که باید بعد از لمینت دندان رعایت کرد از این قبیل هستند

رعایت کردن مواد غذایی و خوراکی هایی که در طول روز مورد مصرف قرار می گیرند . خوراکی ها نقش بسیار مهمی در زیبایی دندان و همینطور سلامت دندان ها دارند . توصیه می شود در این زمینه تحقیقاتی انجام دهید و یا با راهنمایی پزشک متخصص یک برنامه غذایی مناسب برای خود انتخاب کنید . در اغلب موارد به افراد توصیه می شود که پس از آنکه عمل زیبا سازی دندان ها را انجام دادند ، از موادی مانند سیب زمینی و نان و غیره به صورت متعادل استفاده کنند . زیرا موادی که دارای نشاسته هستند بر روی دندان اثر تخریبی می گذارند . البته مصرف معمولی و متعادل آنها هیچ ضرری ندارد . حتی بعد از انجام عمل زیبا سازی دندان ها باید از خورن بی رویه موادی همچون سیب زمینی ها اجتناب کرد .

لمینت دندان تشکیل شده از یک لایه از جنس سرامیکی و یا کامپوزیتی بر روی دندان است . درست است که این لایه به راحتی لکه های دندان را پوشش خواهد داد اما این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی و نکات مخصوص به نگهداری از آنها ، این روکش ها پس از مدتی عمر خود را از دست خواهند داد و پس از مدتی نابود می شوند .

ممکن است برایتان سوال شود که در صورتی که مواد مضر برای دندان استفاده نکنید و یا به طور متعادل و اصولی استفاده کنید و بهداشت دندان ها را نیز رعایت کنید، عمر مفید لمینت دندان چقدر خواهد بود ؟ مسلما هرچه مراقبت بیشتر باشد طول عمر نیز افزایش پیدا می کند . اما نباید این نکته را از یاد برد که در هر صورت دیر یا زود این روکش ها از بین خواهند رفت زیرا عمرشان همانند عمر دندان نیست . دندان از سفت ترین و سخت ترین موادی است که در جهان تا کنون کشف شده است . این ماده محکم می تواند تا سالیان سال دوام بیاورد اما در صورتی که غذاها درون دهان بمانند ، اسیدی تولید می کنند که باعث نابودی دندان می شود .

روکش های لمینت به صورتی هستند که به اندازه دندان بیمار ساخته و پرداخته می شوند و بنابر این چندان تفاوتی بین دندان های ریز و درشت برای این کار وجود ندارد .

لمینت دندان از جمله رشته هایی است که در زمینه دندانپزشکی زیبایی بحث می کند . استفاده از روکش های لمینت تنها جنبه تزئینی دارند و ربطی به درمان در فرد ندارند .

اما برای نگهداری هرچه بهتر لمینت دندان ، بهتر است از نوشیدنی هایی که برای دندان ضرر دارند کمتر استفاده شود . همانطور که میدانید یکی از اصلی ترین عوامل در ایجاد لکه بر روی دندان ها نوشیدنی ها هستند . این نوشیدنی ها با ایجاد جرم بر روی سطح دندان باعث کثیفی آن می شوند و در صورتی که آن جرم در زمان لازم پاک نشود ، مرتبا به آن اضافه خواهد شد و بنابر این برای از بین بردن آن نیاز به روش هایی همچون جرم گیری و لمینت است .

نوشیدنی هایی همچون قهوه و نوشیدنی های الکلی می توانند بر روی لایه کار گذاشته شده بر روی دندان نیز تاثیر بگذارند . در نتیجه لمینت نیز در اثر استفاده بیش از حد این نوشیدنی ها و عدم رعایت بهداشت می تواند آسیب ببیند . اما در صورتی که پس از هر بار مصرف این گونه نوشیدنی ها مسواک زده شود ، طول عمر لمینت افزایش پیدا خواهد کرد.

لمینت برای روی دندان بکار رفته و سطح دندان از بافت های طبیعی است و با رعایت نکردن بهداشت دهانی باعث پلاک میکروبی شود . اگر دندانی که لمینت شده باشد پوسیده شود میتوان آن را ترمیم کرد .

اگر دندان های جلو احتمال پوسیدگی از قبل را داشته باشد با انجام لمینت نیز پوسیده شده و می توان با مراقبت های دهانی و مسواک و نخ دندان از بروز میکروب و پلاک های مجتمع جلوگیری کرد و لمینت میتواند یکی از راه های کم کردن پوسیدگی دندان ها شود .

با پیشرفتی که در علم میسر شده است میتوان به درمان های با کیفیت بالا دست پیدا کرد و رضایت افراد را جمع کرد و بیشترین رضایت از دندانپزشکان است که با پیشرفت در زمینه های زیبایی با تکنیک و مواد و تجهیزاتی که هر روزه افزوده می شوند درمان های بهتری را انجام داده و بیشترین سهم را لمینت دندان به خود اختصاص داده و بعد از ورود این نوع درمان به عرضه ی پزشکی انقلابی را در درمان به عمل آورد و یکی از موارد زیبایی دندان به حساب می آید .