اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند در واقع به این معنی است که شما دندان سالمی دارید اما از ظاهر آن راضی نیستید . این موضوع می تواند به بهم ریختگی دندان شما اشاره نماید و یا به رنگ نامناسب آن و در بعضی از مواقع به سایز نامناسب دندان شما نیز مربوط خواهد شد ، بنابراین اصلاح طرح لبخند یک نوع روش زیبایی بوده و جنبه درمانی ندارد.

لبخند زدن یکی از اولین راه های ایجاد ارتباط در تعاملات اجتماعی است . شکل ظاهری دهان و دندان هنگام لبخند زدن ، یکی از اولین مواردی است که توجه مخاطب را به خود جلب می کند و بسته به وضعیت بهداشتی و زیبایی ظاهری ، می تواند موجب دلزدگی مخاطب و یا جذب علاقه او به ادامه ارتباط شود.

افرادی که به دلایلی مانند زردی و بدرنگی دندان ها ، نا هماهنگی و به هم ریختگی دندان ها ، بدشکلی ، شکستگی و ترک خوردگی دندان ها و پوسیدگی آنها ، از لبخند زدن امتناع کرده و احساس خجالت و شرمندگی به آن ها دست می دهد ، می توانند با مراجعه به  کلینیک دندان پزشکی  نسبت به اصلاح طرح لبخند خود اقدام نمایند.

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند شامل هر نوع درمان دندانپزشکی محسوب می شود در واقع باید بدانید که حدود ۶۰ درصد از زیبایی و جذابیت هر فرد به صورت و دندان او مربوط می شود . و دندانپزشک برای ایجاد و طراحی لبخندی زیبا قبل از اقدام به درمان دندان های بیمار ، باید در ابتدا دندانهای بیمار را به مورد بررسی و معاینه قرار دهد.

در واقع ساختار دندان ، لثه و فک مورد بررسی قرار می گیرد تا میزان مشکلات دهان و دندان بیمار مشخص شود تا بتوانند روش درمانی مناسب برای او تعیین کنند. زمانی که لثه به بیماری های از قبیل عفونت، خونریزی های شدید و … مبتلا باشد ، در این صورت درمان لثه ، قبل از ترمیم دندان ها ضرورت دارد.

مواردی که برای اصلاح طرح لبخند بسیار مهم هستند عبارتند از:

لمینت دندان  :

برای مشکلاتی نظیر فاصله ی دندانی , ترک , تراش و سایر مشکلات مشابه که نا چیز و غیر جدی هستند می توان از لامینت یا روکش دندان استفاده کرد . این ابزار ظاهری شبیه دندان و ضخامتی حدود پوسته ی تخم مرغ دارد که با چسب مخصوص دندان پزشکان به سطح بیرونی دندان چسبانده می شود .

کامپوزیت :

کامپوزیت هم لایه ای نازک از مواد همرنگ دندان است که توسط دندان پزشک و به صورت مستقیم روی سطح خارجی دندان چسبانده می شود . در واقع کامپوزیت چیزی مشابه لمینت دندان است ولی جنس آن با لمینت فرق دارد و نیازی به قالب گیری و لابراتور ندارد .

دیده شدن بیش از حد لثه ها :

این حالت می تواند تاثیر کاملا منفی بر روی لبخند شما داشته باشد . این حالت زمانی اتفاق می افتد که یا دندان ها به طور کامل رشد نکرده باشند و یا اینکه لب بالا کوتاه باشد و یا شخص دچار رشد بیش از حد قسمت قدامی فک بالا باشد.

دندان های مرتب :

مسلما نمای لبخند با دندان هایی که روی هم هستند , بین آنها فاصله وجود دارد , یا چرخش دارند زیبا نیست در اصلاح طرح لبخند به طور ویژه به این موارد دقت می شود.

رنگ دندان :

روشنی و سفیدی دندان ها می تواند منجر به ظاهری جوان و شاداب برای شما شود . یک دندان پزشک زیبایی در یافتن توازن مناسب بین چهره ی فرد و رنگ پوست وحفظ رنگ طبیعی دندان ها مهارت و تجربه کافی دارد.

نشانه های لبخند زیبا

استاندار های خاصی در یک لبخند زیبا وجود دارد مانند :

1 در یک لبخند زیبا باید خطی که از لبه ی برنده ی دندان های قدامی فک بالا عبور می کند با لبه ی پایین موازی باشد

2 در لبخند زیبا خط لبخند لب بالایی از محل اتصال لبه ی لثه به دندان عبور کند.

3 عمق فضایی بین دندانی از نسبت های خاصی پیروی می کند

4 لبه ی قدامی دندان های فک بالا 1 تا 1 ونیم میلی متر جلوتر از دندان های قدامی فک پایین باشد.

5 لبه ی دندان هایی قدامی در یک خط مستقیم قرار داشته باشند

مواردی که برای اصلاح طرح لبخند بسیار مهم هستند عبارتند از:

مطلب دیگری که میتواند برای شما جالب باشد تفکیک طرح لبخند عاقلانه از طرح لبخند جوانی و حتی طرح لبخند اسپرت است .

طرح لبخند عاقلانه چیست ؟

با یک نگاه کوتاه به لبخند آدم های اطرافتان و نگاه کردن به سن آنها متوجه خواهید شد که اگر کسی که لبخند بر روی لب دارد کاملا به سن بلوغ رسیده باشد لبه ی دندان های قدامی کاملا در یک خط مستقیم قرار دارد . دلیل این هم اندازگی به خاطر سایش دندان ها می باشد که با گذر زمان برای هر کسی اتفاق می افتد.
این لبخند نشان دهنده ی هوش و بلوغ و خبرگی فرد است .

طرح لبخند جوانی به چه صورت است ؟

در لبخند افراد جوان تر و کسانی که کاملا به بلوغ نرسیده اند دو دندان جلوی به طور مشخص بلند تر از دندان هایی کناری خود هستند . این نوع لبخند نشان دهنده ی جوانی و جسارت است و حتی می توانیم این لبخند را به گرمی و صمیمی بودن نیز تعبیر کنیم .
این طرح لبخند برای کسانی که لبهای برجسته تری دارند زیباتر است .

طرح لبخند اسپرت کدام است ؟

این نوع طرح لبخند میانگینی بین دو طرح لبخند قبلی است . به طوری که دو دندان جلویی بلند تر از دندان های کناری است اما نه خیلی زیاد . این نوع طرح لبخند نشان دهنده ی غیر رسمی و غیر جدی بودن است.